最終更新日時: 2022-10-17 10:58:00サポート FRDMSTBI-NMH1000
このドキュメントの内容
  • 1
    Out of the Box
  • 2
    Get Hardware
  • 3
    Configure Hardware
1. Out of the Box
This page will guide you through the process of setting up and using the FRDMSTBI-NMH1000 board.
1.1 Kit Content and Packing List
The FRDMSTBI-NMH1000 contents include:
  • FRDMSTBI-NMH1000 shield board with Arduino headers
1.2 Additional Hardware
1.3 Static Handling Requirements
1.4 Minimum System Requirements
2. Get Hardware
2.1 Board Features
  • Z- axis Hall effect switch for axial magnets
    • North and South polarity sensitivity
  • Low operating voltage down to 1.2 V
  • Ultra-low power consumption
    • 75 nA typ. @ 1 Hz sample rate
  • Industrial operating temperature range
    • –40 °C to 85 °C
  • Selectable Modes
    • Standalone Mode
      • Threshold selection 3-state hardware pin (70 Guass, 140 Gauss or 210 Gauss)
      • Samples rate selection 3-state hardware pin (0.1 Hz, 1.0 Hz, 10 Hz)
    • I2C User Mode
      • Threshold selection data bits
      • Sample rate selection data bits (0.1 Hz to 100 Hz)
  • Binary state hardware pin output; programmable polarity in I2C User Mode
  • Small Form Factor Packaging
    • DFN 1.4 x 1.4 x 0.85 mm
    • 6 pins, 0.5 mm pitch